Nepoznaná História

Main Menu

Login Form

paypal

  • Currency:
  • Amount:

Counter

02267000
Today
Yesterday
This Month
All days
119
323
6175
2267000
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: MENÁ ako dôkaz našej PREEXISTENCIE !!!

Sanskrt a hovorený jazyk v Rusku 10. led 2021 11:48 #18792


  • Příspěvky:1649 Obdržená poděkování 2807
  • Avatar uživatele p.hanic
  • p.hanic
  • SUPER SPECIALISTA
  • OFFLINE
  • Karma: 73
Ako je možné, že vo vnútrozemí Ruska hovoria pradávnym jazykom sanskrt? 07/01/2021
www.hlavnydennik.sk/2021/01/07/ako-je-mo...nym-jazykom-sanskrt/

Preklad: Redakcia HD 06/01/2021

Ruština a prapôvodný jazyk sanskrt sú viac podobné než údajne staršie západoeurópske jazyky, dokázal slávny indický jazykovedec Durga Prasad Shastri. Uviedol Zen.yandex.ru.

Keby niekto povedal, že je ruština jedným z najstarších jazykov planéty, mnohí by okamžite namietali, že slovanské jazyky vrátane ruštiny sú považované za celkom mladé. Že vznikli relatívne nedávno. Koniec koncov, oficiálna veda sa tejto verzie drží už niekoľko storočí.

Keď ale vyslovíte jednu z najbežnejších fráz ruštiny, napríklad „ten dom je náš“, väčšina ani len netuší, že znie takmer úplne rovnako i v sanskrte. A o starodávnosti tohto jazyka dnes nepochybuje takmer žiadny jazykovedec.

Navyše existuje obrovské množstvo slov, ktoré sú v oboch jazykoch nielen podobné, ale dokonca úplne rovnaké. Čo sa týka významu i zvuku. Napríklad zámená „vy“, „nás“, „tí“ alebo „to“.

Ako je to možné

Keď v roku 1964 navštívil Rusko slávny indický jazykovedec Durga Prasad Shastri, už po mesiaci vyhlásil, že Rusi hovoria akousi starou formou sanskrtu. Po návrate do Indie publikoval vedec článok, v ktorom na tie časy urobil dosť odvážny záver.

„Keby sa ma pýtali, ktoré dva svetové jazyky si sú navzájom najviac podobné, odpovedal by som bez váhania ruský a sanskrt. A nie preto, že niektoré slová sú takmer podobné. Podobné slová nájdete i v latinčine, nemčine, sanskrte, perzštine a ruštine. Je ale prekvapujúce, že tieto dva jazyky majú navyše podobnú štruktúru slov, štýl a syntax. A k tomu ešte podobnosť gramatických pravidiel. To vzbudzuje hlbokú zvedavosť u všetkých, ktorí sa venujú jazykovede,“ uviedol uznávaný Ind.

Prekvapil ho najmä jeden zážitok z moskovského hotela: „Dostal som kľúče od izby 234. Milé dievča povedalo „chetire tridsat dwesti“. V rozpakoch som nemohol pochopiť, kde som. Či som v Moskve alebo niekde v Benaresi alebo Ujjaine pred dvetisíc rokmi. V sanskrte znie totiž 234 „dwishata tridasha chatwari“. Je možná väčšia podobnosť? Je nepravdepodobné, že existujú ďalšie dva rôzne jazyky, ktoré si dodnes zachovali tak blízku výslovnosť. Ako by som si prial, aby Panini, veľký indický gramatik, ktorý žil asi pred 2600 rokmi, mohol byť tu so mnou. A počuť jazyk svojej doby. Tak úžasne zachovaný so všetkými najmenšími jemnosťami,“ nadšene popisoval moskovský zážitok indický vedec.

Zaujímavé sú aj jeho dôkazy týkajúce sa vety zo začiatku článku. „„To vash dom, etot nash dom“. Teda „To je váš dom, toto je náš dom“. V sanskrte „Tat vas dham, etat nas dham“. Mladé jazyky indoeurópskej skupiny ako napríklad angličtina, francúzština, nemčina alebo dokonca i hindčina, ktoré priamo pochádzajú zo sanskrtu, musia používať pomocné sloveso „je“. Bez neho táto veta nemôže existovať v žiadnom z týchto jazykov. Iba ruština a sanskrt sa zaobídu bez spojovacieho slovesa. Nielen syntax a slovosled ruštiny a sanskrtu sú teda podobné, ale i samotná expresivita a duch sú v nich zachované v nezmenenej počiatočnej podobe,“ objasnil Shastri.

Slovanské jazyky teda pochádzajú so sanskrtu

Rovnaký názor mal aj ruský vedec a folklorista A. Hilferding. „Slovanský jazyk si vo všetkých svojich dialektoch zachoval korene a slová, ktoré existujú v sanskrte. Z tohto hľadiska je ich blízkosť nepopierateľná. Sanskrt a ruština sa od seba dokonca nelíšia žiadnymi zvukovými odtieňmi. Slovanský jazyk nemá nič viac, čo by nebolo v sanskrte,“ povedal ešte v roku 1853.

Doktorka historických vied zaoberajúca sa Indiou Natália Romanová Gusevová, ktorá indického vedca Shastriho na ceste po Rusku sprevádzala, bola z toho, čo počula, natoľko šokovaná, že celý svoj život zasvätila štúdiu podobnosti sanskrtu a ruštiny. Podľa nej sa jazyková zásoba oboch jazykov zhoduje na 60 percent. Niektoré z nich je dnes už ťažké rozpoznať. Dokážu to iba profesionálni jazykovedci. Zachovalo sa ale značné množstvo slov, ktorých podobnosť je očividná. Čo je dôležité, zhodné sú základné pojmy.

///////
Почему в русской глубинке до сих пор говорят на санскрите? 17 December 2020

Санскрит

Если бы нам сообщили, что мы говорим на одном из древнейших языков планеты, многие бы тут же возразили, что славянские языки, а значит, и русский считаются довольно молодыми и возникли сравнительно недавно.

Ведь именно такой версии на протяжении нескольких столетий придерживалась официальная наука.

Произнося самую обычную фразу, к примеру: «тот дом наш», большинство из нас даже не подозревает, что почти точно так же эта фраза звучит и на санскрите, древность которого сегодня лингвисты не оспаривают.

Мало того, существует огромное число слов, которые не просто похожи, а совершенно одинаковы и по смыслу, и по звучанию, как на русском, так и на санскрите.

Например, местоимения «вам», «вас», «нас», «те», «то»…

Но в чем причина подобного совпадения?

Когда известный индийский санскритолог Дурга Прасад Шастри в 1964 году посетил Россию, он уже через месяц заявил, что русские говорят на какой-то древней форме санскрита.

Вернувшись в Индию, ученый опубликовал статью, в которой сделал довольно смелый по тем временам вывод:

«Если бы меня спросили, какие два языка мира более всего похожи друг на друга, я ответил бы без всяких колебаний: русский и санскрит. И не потому, что некоторые слова … похожи… Общие слова могут быть найдены в латыни, немецком, санскрите, персидском и русском языке… Удивляет то, что в двух наших языках схожи структура слова, стиль и синтаксис. Добавим еще большую схожесть правил грамматики. Это вызывает глубокое любопытство у всех, кто знаком с языкознанием…».

Дурга Прасад Шастри

Особенно удивила индийского ученого история, произошедшая с ним в гостинице в Москве:

«…мне дали ключи от комнаты 234 и сказали «dwesti tridsat chetire». В недоумении я не мог понять, стою ли я перед милой девушкой в Москве или нахожусь в Бенаресе или Уджайне где-то две тысячи лет назад. На санскрите 234 будет «dwishata tridasha chatwari». Возможно ли большее сходство? Вряд ли найдется еще два различных языка, сохранивших древнее наследие – столь близкое произношение – до наших дней (…)
Как бы я хотел, чтобы Панини, великий индийский грамматист, живший около 2600 лет назад, мог бы быть здесь со мной и слышать язык своего времени, столь чудесно сохраненный со всеми мельчайшими тонкостями!».

Не менее интересны рассуждения известного санскритолога по поводу фразы, которую мы привели вначале:

«Вот другое русское выражение: To vash dom, etot nash dom (То – ваш дом, этот – наш дом). На санскрите: Tat vas dham, etat nas dham… Молодые языки индоевропейской группы, такие как английский, французский, немецкий и даже хинди, напрямую восходящий к санскриту, должны применять глагол is, без чего приведенное выше предложение не может существовать ни в одном из этих языков. Только русский и санскрит обходятся без глагола-связки is,(…)Схожи не только синтаксис и порядок слов, сама выразительность и дух сохранены в этих языках в неизменном начальном виде…».

Но такого же мнения придерживался и русский ученый-фольклорист А. Гильфердинг. Еще в 1853 году он утверждал:
“Язык славянский во всех своих наречиях сохранил корни и слова, существующие в санскрите. В этом отношении близость сравниваемых языков необыкновенна. Языки санскрит и русский не отличаются между собой никакими постоянными, органическими изменениями звуков. Славянский не имеет ни одной особенности чуждой санскритскому".

Гильфердинг

Доктор исторических наук, индолог Наталья Романова Гусева, сопровождавшая индийского ученого в поездке, была настолько потрясена услышанным, что всю свою жизнь посвятила изучению параллелей между санскритом и русским.
Р. Гусева

По мнению Гусевой эти два языка по своему словарному запасу совпадают на 60 процентов.

Какие-то из них сегодня уже трудно узнать, это могут сделать только профессиональные лингвисты-санскритологи.

Но сохранилось и значительное число слов, в которых сходство лежит на поверхности.

Что важно, совпадают основополагающие понятия: жизнь, знание, ведение, небеса, свет, простор, праматерь… Сравните с джива, джняна, веда, набхаса, швета, прастара, праматрь.

Почему наука до сих пор не признаёт труды Светланы Жарниковой? Истоки ведической культуры. Смотрите об этом на канале "ОСОЗНАНИЕ Славмир":
Poslední úprava: 24. dub 2021 23:17 od Ramiannka.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Slavo

Hilferding - Sanskrt , Sasinek 10. led 2021 11:56 #18793


  • Příspěvky:1649 Obdržená poděkování 2807
  • Avatar uživatele p.hanic
  • p.hanic
  • SUPER SPECIALISTA
  • OFFLINE
  • Karma: 73
О сродстве языка славянскаго с санскритским
Александр Федорович Гильфердинг · 1853
books.google.sk/books?id=RmZcAAAAcAAJ&
Собраніе сочиненій А. Гильфердинга - Zväzok 9203
Александр Федорович Гильфердинг · 1868

Собраніе сочиненій А. Гильфердинга, Zväzok 9203
Александр Федорович Гильфердинг
Печатня В. Головина, 1868
books.google.sk/books?id=NPZJAAAAMAAJ&

Собраніе сочиненій А. Гильфердинга, Zväzok 9205
books.google.sk/books?id=XAypy09IfkQC&
Obsah
І Географическій обзоры 1
Имя Вендовъ IIервыя извѣстія о прибалтійскихъ Benдахъ Рас 7
Движеніе Славянъ въ Придунайскихъ земляхъ 14
38 zvyšných častí nezobrazených

Гус: его отношеніе к православной церкви
Александр Федорович Гильфердинг · 1893
Изд. С.-Петербургскаго славянскаго благотворительнаго об-ва, 1893 - 119 strán (strany)
books.google.sk/books?id=NwQyAQAAMAAJ&d
Gus: ego otnoshenīe k pravoslavnoĭ t︠s︡erkvi
A. Hilferding
Tip. Maĭkova, 1871 - 78 strán (strany)
books.google.sk/books?id=SXNTAAAAcAAJ&d

Общеславянская азбука: с приложеніем образцов славянских нарѣчій
Александр Федорович Гильфердинг · 1871
books.google.sk/books?id=E_40AQAAMAAJ&

Рукописи, которых не было: подделки в области славянского ...
А. Л Топорков, ‎Tatʹi︠a︡na Grigorʹevna Ivanova, ‎Elena Evgenʹevna Levkievskai︠a︡ · 2002 · ‎Zobrazenie úryvkov

Hilferdinga
Dejiny drievnych narodov na územi terajsieho Uhorska - Strana 242
František Vít̕azoslav Sasinek · 1878

Listy o pusobeni apostoluv Slovanskych Kyrila a Metoda ...
Aleksandr-Fedorovic Hilferding · 1864

Aleksandr-Fedorovic Hilferding. A . Th . Hilferdinga Listy o působení apoštolův Slovanských KYRILA A METHODA , jich tisíciletí , písmenech a důležitosti pro všechny kmeny Slovanské . Z ruštiny přeložil : F . J . JEZBERA . ( Cena 40 kr . r . č . ) ...
books.google.sk/books?id=TwoAqjWxJC4C&pg=PP5
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Jozef Stanislav VŠ

MENÁ ako dôkaz našej PREEXISTENCIE !!! 10. led 2021 13:48 #18795


  • Příspěvky:5582 Obdržená poděkování 7737
  • Avatar uživatele Dušan
  • Dušan
  • SUPER SPECIALISTA
  • OFFLINE
  • Karma: 94
Onô...vďaka za snahu, ale mi tu máme už niekoľko rokov samostatné vlákno venované pani ŽARNIKOVOVEJ- ktorá je autorkov podstaty tohoto článku a ja som z jej videa už pred rokmi tieto fakty tam dával. Vývod autora, že RUŠTINA POCHÁDZA ZO SANSKRTU je priam ZVRHLÝ !!! Medzitým nám táto vzácna pani zomrela na rakovinu, ale keby žila, tak by autora nakopala ... no možno len dohnala k ospravedlneniu.

Založené už v 2015.

ramiannka.jecool.net/index.php?option=co...=5&id=124&Itemid=114
Poslední úprava: 10. led 2021 13:49 od Dušan.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: slovien

ŽARNIKOVOVÁ 10. led 2021 21:14 #18798


  • Příspěvky:1649 Obdržená poděkování 2807
  • Avatar uživatele p.hanic
  • p.hanic
  • SUPER SPECIALISTA
  • OFFLINE
  • Karma: 73
Dušan napsal:
... Vývod autora, že RUŠTINA POCHÁDZA ZO SANSKRTU je priam ZVRHLÝ !!!

Založené už v 2015.

ramiannka.jecool.net/index.php?option=co...=5&id=124&Itemid=114
***
ospravedlňujem sa za zbrklosť .... nekontroloval som a neporovnával texty, preklad ...

Ten výrok : " Slovanské jazyky teda pochádzajú so sanskrtu" - je zjavne "nadpráca" prekladateľa!
V pôvodnom ruskom texte som ho nenašiel ...

V zmysle NCH je to chronologicky naopak ..- Sanskrt "priniesla" do Indie až Tartarská kolonizácia Indie ...

Ten text je z : 17 December 2020 a podobne aj to vídeo 27. 11. 2020 ...
a naviac opakovanie taktiež vôbec nezaškodí ...

Dušan, pozri si koľko vídeí z roku 2015 už nie je dostupných ...
Poslední úprava: 10. led 2021 21:14 od p.hanic.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Dušan, slovien

MENÁ ako dôkaz našej PREEXISTENCIE !!! 11. led 2021 00:15 #18802


  • Příspěvky:5582 Obdržená poděkování 7737
  • Avatar uživatele Dušan
  • Dušan
  • SUPER SPECIALISTA
  • OFFLINE
  • Karma: 94
Pohoda...Pani Žarnikovová si zaslúži byť kedykoľvek a kdekoľvek. Úctihodná pani a profesionálka !
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: slovien

MENÁ ako dôkaz našej PREEXISTENCIE !!! 11. led 2021 08:53 #18803


  • Příspěvky:1508 Obdržená poděkování 1053
  • Avatar uživatele Jozef Stanislav VŠ
  • Jozef Stanislav VŠ
  • SUPER SPECIALISTA
  • NYNÍ ONLINE
  • Karma: 43
Tie odkazy za to stoja!
Čo je s tým Indom, nedíval som sa, je na netu?
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

MENÁ ako dôkaz našej PREEXISTENCIE !!! 11. led 2021 22:54 #18811


  • Příspěvky:5582 Obdržená poděkování 7737
  • Avatar uživatele Dušan
  • Dušan
  • SUPER SPECIALISTA
  • OFFLINE
  • Karma: 94
Patrí to aj sem, lebo v podstate celé video p.Lauberta je o SLOVASKÚMANÍ

ramiannka.jecool.net/index.php?option=co...560&Itemid=114#18810

( Mimochodom okrem TART- ÁRIJE (Laubert) sa ukazuje že ani UHORSKO nebolo (!)
Poslední úprava: 12. led 2021 11:36 od Dušan.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: slovien

MENÁ ako dôkaz našej PREEXISTENCIE !!! 21. led 2021 19:14 #18833


  • Příspěvky:1508 Obdržená poděkování 1053
  • Avatar uživatele Jozef Stanislav VŠ
  • Jozef Stanislav VŠ
  • SUPER SPECIALISTA
  • NYNÍ ONLINE
  • Karma: 43
Na Metoda otázka. Čo znamená: "Hoja, Ď(ď)uňďa, hoja!" Ď!

Prechádzam si toto celé vlákno, nezaškodí si osviežiť pamäť, prekvapila ma existencia Slávov v kanadskej SZ divočine, mám poznatky o našich z pobrežia Atlantiku (ako uvádza i Kľjosov), podľa foto vyšívania na prsiach Perúnovej hviezdy. Lebo žiaden západniarský národ od praveku to nemal, pokiaľ to neboli naši predkovia Sloveni Vinidi atď.!

Len pre zamyslenie o príbuzných pojmoch Sokol: "Idem školiť sokola, aby skolil niečo, vravím tomu - sokoliť alebo skoloti-ť!"
Keď, tak vyslovím poučku pre etymológov: "Etymologizovať samostatné slovo, tj. podstatné meno bez slovesa a opačne je viac zavádzajúce pre pochopenie skutočnosti!"

Zaujímalo, by ma, dá sa vôbec preložiť po našsky meno A-lex-an-der - A-lech-an-dro,- A-lej-an-dro?

A čo oblok je guľatý ako jabluko, alebo ob-look. :P, či oblúk, žeby sme mali guľaté okná a dvere? No možno este za dávnych časov mohlo byť okno i dvere guľaté ako to majú SA Indáni kmeňa Haidi, či Haidu. U nich havran je mytologické zviera ako je i u Vodana-Odina.
Poslední úprava: 21. led 2021 21:05 od Jozef Stanislav VŠ.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: slovien

MENÁ ako dôkaz našej PREEXISTENCIE !!! 21. led 2021 23:48 #18835


  • Příspěvky:5582 Obdržená poděkování 7737
  • Avatar uživatele Dušan
  • Dušan
  • SUPER SPECIALISTA
  • OFFLINE
  • Karma: 94
Nstolili ste veľa tém.Začnúc od konca-áno pôvodne okná boli pravdepodobne minimálne elypsoidného-okrúhleho tvaru. Nebolo sklo ale bola koža spracovaná na priehladnú blanu. Sám som si to pri svojich "koželužnických" pokusoch overil a dosiahol tú priehľadnosť.

SKOLOTIŤ je dnes v ruštine "ZBÚCHAŤ" niečo zostrojiť -postaviť podomácky-neprofesionálne. Hoci KOLOTIŤ už je RÚBAŤ, ŠTIEPAŤ, pričom KOLOŤ už je BODAŤ (kolom napr.)-príbuzná našemu SKOLIŤ.

V prednáške spomínaného Ratka Sudeckého- sa spomína ALexander-ale bez A-teda LEXANDER-asi LECHANDER, ak by -ANDER bola len miestna koncovka-vychádza z toho LECH. So všetkými následkami tohoto mena. R.Sudecký však spomína hlavne, že bol z rodiny KARADŽIČOV - teda KÁRATEĽOV (KRÁĽ...) -teda rodu mocných- tých čo majú právo TRESTAŤ- KÁRAŤ.
Poslední úprava: 23. led 2021 09:55 od Dušan.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Jozef Stanislav VŠ, slovien

MENÁ ako dôkaz našej PREEXISTENCIE !!! 01. úno 2021 08:28 #18862


  • Příspěvky:1508 Obdržená poděkování 1053
  • Avatar uživatele Jozef Stanislav VŠ
  • Jozef Stanislav VŠ
  • SUPER SPECIALISTA
  • NYNÍ ONLINE
  • Karma: 43
P. p. Hanic horevyššie uviedol:

Общеславянская азбука: с приложеніем образцов славянских нарѣчій
Александр Федорович Гильфердинг · 1871
books.google.sk/books?id=E_40AQAAMAAJ&

Zaujal ma obsah a hneď v ňom je okrem ostatných slovienskych jazykov s dlhším a rovnakým príbehom aj nárečie Ugro-Slovenskoe akože Ugro-Slovinské, tak som si to nalistoval a v slovách sa vyskytujú písmená -sz- a pod.,je teda možné, že je to Ugorsko-Slovenský jazyk, ktorým hovorili pred preonačením do turečtiny naši južný susedia - Madžari-Magyaren?
Lebo nemám prehľad o nárečiach v Slovinsku!
(Neviem sem dať obr. :( )
Poslední úprava: 01. úno 2021 08:29 od Jozef Stanislav VŠ.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Vygenerováno za 0.284 sekund


Copyright © 2013.Ramiannka All Rights Reserved.